Tre je mladík, ktorý vie, ako to chodí. V ghette sa nesmiete otočiť miestnemu gangu chrbtom – to si na ten chrbát môžete rovno vyvesiť osvetlený terčík s vlastnou podobizňou. Rozhodne sa teda (možno zároveň aj trochu z túžby po moci a peniazoch;-) pripojiť sa k Big Dogovi, čo je veľký šéf daného distriktu. Prvú skúšku ohňom absolvujete so svojou postavou (ktorou je samozrejme Tre) v improvizovanej aréne, kde musíte vymlátiť obávaného Furiousa. Hra tu naučí základné ovládanie pre bojové sekvencie a to je dobre, lebo ich tu bude dosť...
Príbeh prebieha podľa vopred daných koľají, no zároveň umožňuje nejaké odbočky, napríklad sa môžete zámerne zapliesť do rôznych potýčok v meste, vylepšovať si schopnosti a tým aj zvyšovať rešpekt. Alebo budete poctivo plniť všetky úlohy do bodky, to je na vás. Keďže mne GTA-štýl hrania neveľmi vyhovuje, vydal som sa podľa pokynov bossa aj s kumpánmi na „Cestu poslušného gang-membera“, ktorému záleží na jeho kariére. Takže hor sa robiť kadetade graffiti pre zvýšenia sebavedomia, ale hlavne nikdy neodbočiť od hlavnej príbehovej línie (cítim sa potom vždy taký stratený).
Čo ma hneď na úvod mimoriadne potešilo, je hudba (viď položku HUDBA). Čo ma potešilo menej, bolo ovládanie (viď položku INTERFACE). Čo ma ale naozaj sklamalo, bol engine (viď nižšie:). A to všetko, vrátane miery násilia, o ktorej píšem v položke HRATEĽNOSŤ (ako ináč) sa podčiarklo pod výsledné hodnotenie a dojem z hry.
GRAFIKA
Keďže som hru testoval s vypnutým antialiasingom, pripúšťam že pol hviezdičky naviac si možno zaslúži po jeho zapnutí. Grafika tu ale tak či onak neexceluje: predmety na postavách (šaty, retiazky – či skôr reťaze, atď.) nie sú reálne objekty, ale obyčajné jednoliate textúry! A to vadí... Tak ako vadí aj akýsi rozkymácaný engine. Síce je tu pohodlná možnosť zoomu kolieskom myši pre lepšiu prehľadnosť na scéne, ale to nestačí.
INTERFACE
Niekto sa poteší, že je tu ďalšia 3rd person akcia á la GTA, ktorú optimalizovali na ovládanie myšou a klávesnicou. Na rozdiel od takých portov, ako nedávno Evil Dead: Regeneration. Možno je to dobrý nápad, prispôsobiť ovládanie špecifikám PC, lenže myškoidné akčné scény dopadnú často dosť chaoticky (ani nehovorím o nemotornom strieľaní) a vtedy si možno len povzdychnúť za obojručnou kombináciou na klávesnici, kde napr. netreba pracovať s kamerou.
HRATEĽNOSŤ
Ak máte hlboko v sebe zakódovanú len štipku nečestnosti (ako každý človek) a v ešte väčšej hĺbke duše schovaný a zapečatený drobný priečinok s agresívnymi chúťkami (ako každý človek), prídete tomu možno celkom na chuť. A ak uznávate tvrdý rap (hrajú tu napr. D 12), ironický humor (jeden z kumpánov sa volá 1 Cent), americký slang plný vulgarizmov a zbytočné násilie, potom sa vám to aj bude dobre hrať (aspoň na nejaký čas). Mimochodom, násilie je tu naozaj explicitné a neobídete ani kruté spôsoby usmrtenia. Lenže vražda tu nie je zobrazená s nadsázkou a humorom (ako, povedzme, už v spomínanom Evil Dead), a motivácie postáv zároveň nie sú šľachetné (ako napr. v nejakej tragédii). Takže tu nemáme ani komédiu, ani tragédiu, len prosté, naturalistické scénky zo života amerických gangov. A aj to trochu skreslené, lebo predsa len nejakých päťdesiat vrážd denne na osobu je trochu prehnané číslo. Takže nová kontroverzná hra je na svete... Len škoda, že neustále plnenie úloh, ktoré sa skladajú z cesty metrom, naháňačiek a zabíjania, sa priskoro stane monotónnym.
MULTIPLAYER
Hra ho neobsahuje.
ZVUKOVÉ EFEKTY
Hluk veľkomesta, krik obetí a v podstate profesionálny dabing a to je dokopy asi tak všetko, s čím sa tu po zvukovej stránke stretnete. Nič nové, nič originálne, ale ani nič, čo by si zasluhovalo skritizovať pod čiernu zem.
HUDBA
Má nejaký zmysel prízvukovať, že tracky Crime Life tvoria hip-hopové kúsky? A má nejaký zmysel prízvukovať, že vo svojom žánri ide o naozaj kvalitné skladby? Hviezdičky hovoria za všetko.
NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA
Niekedy nenormálne sa správajúcim vodičom by som najprv vzal vodičák a potom aj auto. Aká škoda, že aspoň tá druhá možnosť nebola do hry zakomponovaná. Každopádne inteligencia figúrok je v Crime Life mizerná – do bitiek sa zapletiete príliš často a príliš zbytočne. Keď vás po milióntristopäťdesiaty krát napadne okoloidúca banda (neraz asi dvadsať na jedného) len tak, lebo si vás všimli, začnú hrať nervičky nejaké neznáme avantgardné hudobné dielo plné kakofónie a disharmónie. Takto stupňovaná obtiažnosť totiž dokáže človeka naozaj dožrať.
ZÁVEREČNÝ VERDIKT
Nemožnosť osedlať si vozidlo je v dnešnej zarážajúca, ale ak pristaneme na hru, že autorom išlo viac o mlátičku než nápodobu GTA, dá sa to zhltnúť. Lenže beat´em up tituly sú lepšie práve ide o žánrovo „čisté“ dielko, pokus o nejaké adventúroidné prvky vôbec nemusí obstáť – aj keď bude v menu mixovať muziku D12. Osobne sa tiež radšej vrátim k starším 2D peckám, hoci aj konzolovým konverziám, ktoré sú dnes dostupné ako freeware. Síce postrádajú detailnú brutalitu tohto titulu (aj keď taký Mortal Kombat...;-)), ale určite sú hrateľnejšie.
DOJMY Z PS2 verzie – (Ján Kordoš)
Zanechajme zbytočne moralizovanie nad pochybnou témou prestreliek v černošských štvrtiach. Kontroverzný prístup k hre určite priláka mnoho hráčov a treba priznať, že novodobé gangy sú súčasťou dnešného diania. Dať hráčovi možnosť okúsiť háklivú tému sme mali už pri poslednom GTA, kde s riadnou dávkou paródie vyzeralo násilie o niečo prijateľnejšie. Pre mňa osobne je hranie sa na drsného gangstra v prípade Crime Life príliš ťažkopádne a v niektorých momentoch i trápne, lenže čo by ste čakali od človeka poznačeného postavičkou známou pod menom Ali G? Základná zápletka nedávno recenzovaných The Warriors sa mi zdala zaujímavejšia, stúpanie po rebríčku správneho gangstra ma už toľko nevtiahla. Pouličné boje nesú zaujímavé prvky, ktorým sa však postupne nevyhne stereotyp, krvavé kombá a fatality možno až príliš brutálne. Lenže i toto zobrazovanie násilia môže byť svojim spôsobom zábavné, ale akoby v Crime Life nedržalo pokope a tvorcovia sa snažili len vytvoriť niečo na háklivú tému.
Technické spracovanie vyzerá priemerne, časti mesta ničím neoslnia, ale dokonale prenášajú šedivý nádych sterility do hry. Oveľa viac zamrzia podivné animácie, postavičky pri chôdzi až neskutočne plávajú, výstup na chodník je prezentovaný skokom, filmové sekvencie nemajú ten správny šmrnc, prekrývanie textúr je až príliš viditeľne a tak ďalej. Pohyby pri súbojoch vyzerajú vierohodne, teda nie, že by som si vyskúšal rozkopanie hlavy, ale s hollywoodskou filmovou produkciou sa akcia môže porovnávať. Zvukové kulisa patrí jednoducho k tomuto druhu kultúry, všade sa ozýva rap, pričom na soundtracku spolupracovalo mnoho známych mien, pričom skrátka neprišla ani nemecká rap scéna. Dabing je charakteristicky zafarbený, vulgarizmov možno až príliš, ale keď sa chce niekto tváriť drsne, musí sa i tak vyjadrovať. Veľmi zaujímavý je obrovský počet odomykateľných bonusov (videá, artworky, profily interpretov, fotky...), čo je zrejme jediná pomocná ruka, ženúca vás vpred. Kolísavá hrateľnosť (hovoríme o PS2 verzii, na PC sa toľko bojoviek neurodí, aby sme Crime Life odsúdili za stokrát videné klišé) skrátka ničím neprekvapí. Dostaneme úlohu, prídeme na miesto činu, vyprášime kožúšok nejakému parchantovi a skočíme do ďalšieho kola. Možnosť voľného pobehovania mestom je fádna a hlavne nezáživná, takže sa konkurencii určite nevyrovná. Arkáda ako vyšitá, lenže zaujať hráča je o niečo náročnejšie, streľba sa trochu odkláňa od pôvodnej idey gangsterského mlátenia. Ani ryba, ani rak. Fajn odreagovanie, lenže máme tu mnoho zaujímavejších titulov a Crime Life rozčerí hladiny akcií len svojou kontroverziou, rovnako ako Postal. Po mesiaci, dvoch ho vojne gangov nebude nik vedieť, pretože niekto nám tu varil vodu a nepridal žiadne ingrediencie. Moja rada preto znie - ak chcete gangsterské násilie, siahnite radšej po The Warriors.
Komentáre
:)