Na trhu herných zariadení do ruky mala dlhé roky monopol japonská spoločnosť Nintendo. Od uvedenia Gameboya v 80. rokoch minulého storočia na trh, sa ho predalo v rôznych verziách vyše 150 miliónov kusov, predaj hier prekonal miliardu.
Rôzne spoločnosti skúšali počas rokov zaútočiť na dominantné postavenie Nintenda, ale nikdy sa im to nepodarilo. Z poslednej doby môžeme spomenúť ambiciózny, ale neúspešný projekt N-Gage fínskej Nokie, ktorý kombinoval telefón s hernou konzolou. Keď Sony ohlásila svoj vstup na pole "malých" konzolí s Playstation Portable, hneď bolo každému jasné, že Nintendu prichádza nebezpečná konkurencia. Klasické herné konzoly Playstation, ktoré Sony uviedla na trh v roku 1994, patria dodnes medzi najpredávanejšie na svete. Podarí sa japonskému gigantu zopakovať úspech s PlayStation Portable?
Herná konzola alebo prenosná multimediálna stanica?
Playstation Portable, skrátene PSP, sa vydala cestou technologickej dokonalosti, inovácie a multimediálnej integrácie. V porovnaní s konkurenčnou konzolou Nintendo DS, ktorá sa zameriava skôr na kreatívne koncepty hier založených na dvojitom dotykovom displeji, má vo výkone jednoznačne navrch. PSP dokáže zobrazovať grafiku takmer na úrovni PlayStation 2. A to je na prenosnú hernú konzolu obdivuhodný výkon. V niektorých prípadoch sú technické parametre dokonca ešte lepšie. Kvalita grafiky na prvýkrát ohúri snáď každého.
Pokým Nintendo DS ponúka svojim majiteľom iba hry, Sony v jednom prenosnom zariadení dokáže spúšťať hry, prezerať digitálne fotografie, počúvať MP3 nahrávky a pozerať filmy v DVD kvalite. Samozrejme záleží na vás, čo od takéhoto zariadenia požadujete, pretože každé je určené pre trochu odlišnú cieľovú skupinu. A to nielen vyhotovením, ale aj hrami. Nintendo DS je rodinne založená mašinka, ktorú si užijú najmä tí najmenší. PlayStation Portable chce zase osloviť odrastenejších hráčov, fanúšikov PlayStation 2 a technologicky pokročilých zariadení. Pozrime sa však konečne na novinku od Sony v detailnom zábere.
PSP-čko pod lupou
Hneď ako chytíte konzolu do ruky, prekvapí vás jej kvalitné technické vyhotovenie. O dokonalý obraz sa stará extra kvalitný, širokoúhly (16:9) TFT LCD displej s rozlíšením 480 x 272 pixelov, schopný zobraziť plných 16.77 milióna farieb. Má veľkosť 4.3 palca a je dominantou celej konzoly. Po pravej strane nájdete štyri známe tlačidlá z PS2 ovládača - krížik, štvorec, trojuholník a kruh - Sony ich má dokonca zapísané ako ochrannú známku. Po ľavej strane zase nájdete výborne vyriešený analógový ovládač, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako reproduktor. Nenechajte sa však zmýliť jeho plochým vzhľadom. Nachádza sa tam tiež smerový ovládač so štyrmi tlačidlami. Spredu má PSP dve podlhovasté tlačidlá ovládané ukazovákmi. Pod displejom sú ďalšie ovládacie prvky, ako ovládanie hlasitosti či nastavenie jasu displeja. Cez zadnú stranu sa vkladajú médiá s obsahom, hrami alebo filmami. Celá konzola už na dotyk pôsobí ako high-tech zariadenie a k tomu všetkému aj štýlovo vyzerá. V električke alebo autobuse sa zaň určite hanbiť nebudete.
Nový formát a pamäťové vybavenie
Sony pre svoje nové zariadenie vyvinula vlastnú diskovú technológiu - Universal Media Disc (UMD). Jedná sa o 60 mm optický disk s kapacitou až 1.8 GB, ktorý je ukrytý v sčasti priehľadnom kartridži. Výhodou nového média má byť podľa spoločnosti väčšia kapacita dát a nižšie výrobné náklady ako konkurenčné ROM kartridže. Vysoká kapacita diskov umožňuje vývojárom vytvárať vizuálne a zvukovo dokonalejšie hry. Zároveň je dostatočne veľká pre celovečerný film vo formáte MPEG4, čo znamená DVD kvalitu. Okrem hier si tak budete môcť zakúpiť aj filmy na UMD.
PlayStation Portable využíva aj ďalší pamäťový formát, konkrétne prenosné pamäťové karty Memory Stick Duo. Hry si na ňu ukladajú "save" pozície. Zároveň ich využijete na ukladanie fotografií a hudby v MP3 formáte. Záleží len na hrúbke vašej peňaženky, akú veľkú pamäťovú kartu si zaobstaráte. Dnes sú dostupné karty aj o veľkosti 1 GB, s priestorom by ste teda problémy mať nemali.
Máte to radšej s káblom alebo bez?
Konzolu k okolitému svetu môžete pripojiť dvoma spôsobmi - cez kábel alebo bezdrôtovo. K dispozícii je rýchly USB2.0 vstup, ktorým je v súčasnosti vybavený takmer každý počítač či PlayStation 2. Prepojenie káblov je otázkou niekoľkých sekúnd. Mimochodom, po príchode PlayStation 3 v roku 2006 bude možné PSP používať ako ďalší ovládač ku konzole.
Ešte pokrokovejšie sa môžete pripojiť bezdrôtovo pomocou technológie Wi-Fi (802.11b). Herným vývojárom sa tak otvárajú nové možnosti hier po sieti až pre 16 hráčov bez otravných káblov a do budúcnosti avizovaný prístup na internet. V tomto smere je PSP vybavená viac než dobre.
Reproduktory obsahuje, kvalitné slúchadlá výhodou
Nová konzola od Sony obsahuje stereofónne reproduktory, ktoré zvučia podľa svojich možností. V prípade núdze postačujú, ale ruku na srdce, bola by škoda nevyužiť kvalitné ozvučenie cez poriadne reproduktory. To pravé orechové preto zažijete až po zapojení kvalitných externých slúchadiel. Vtedy si najlepšie užijete herný alebo filmový zážitok a zároveň nebudete otravovať prísediacich v autobuse.
Ako sa na tom hrá?
PlayStation Portable je predovšetkým herná konzola, najdôležitejšou otázkou teda zostáva: "Ako sa na PSPčku hrajú hry?". V skratke by sa dalo povedať, že veľmi pohodlne. K dispozícii sme na test mali tri hry, z toho dve závodné a jednu športovú. V každom prípade sa nám ovládanie vžilo za pár minút do krvi a ďalej sme si už mohli užívať samotné hranie. Je to aj vďaka podobnosti s PlayStation 2 ovládačom, takže pokiaľ túto konzolu vlastníte, budete sa cítiť ako ryba vo vode. Citlivý a dobre vyriešený analógový ovládač celkový dobrý dojem iba zvýraznil. Dodatočné tlačidlá na bočnej strane konzoly dávajú herným vývojárom možnosti pri vývoji komplikovanejších titulov náročnejších na ovládanie.
Životnosť dobíjateľnej líthium-iónovej batérie závisí od nárokov tej ktorej hry. My sme testovali závodnú hru Ridge Racer na strednej svietivosti displeja a hlasitosti reproduktorov. Dospeli sme k výsledku približne 3 a pol hodiny, čo je dobrý výkon. Najmä keď zoberiete do úvahy podsvietený TFT displej a kvalitu 3D grafiky.
Cena a dostupnosť na Slovensku
Na Slovensku tak ako aj vo zvyšku Európy sa Playstation Portable začne predávať 1. septembra. Cena konzoly v predávanej verzii Value Pack je 10 690 Sk. V balíčku dostanete jednu PSP konzolu, akumulátor, 32 MB pamäťovú kartu Memory Stick Duo, slúchadlá s diaľkovým ovládaním a mäkké ochranné puzdro. Dá sa povedať, že cena konzoly je primeraná jej schopnostiam a vybaveniu. Horšie to už je s hrami, ktoré majú stáť až 2100 Sk a práve tento faktor môže odradiť potenciálnych kupcov.
Prvého septembra, v deň uvedenia konzoly na trh, by malo byť k dispozícii hneď 29 titulov z každého žánru. Väčšinou sa jedná o porty, respektíve prerábky, úspešných PS2 hier. Nájdete tu závody pre všetkých Ridge Racer, kvalitný futbalový simulátor World Tour
Soccer, akčnú rúbačku MediEvil: Ressurection alebo jednu z najlepších hier pre PSP, závody sci-fi vznášadiel WipEout Pure. Každý si tu niečo nájde. Široká podpora od svetových herných vydavateľstiev zase sľubuje stovky titulov v blízkej a ďalekej budúcnosti.
Komentáre